page-header

Hakkımızda

ZÜCDER

ZÜCDER-Züccaciyeciler Derneği 2004 yılında kurulmuş olup, porselen, seramik, cam, plastik, metal, ahşap sofra ve mutfak eşyasından hediyelik dekoratif eşya, endüstriyel mutfak ve elektrikli ev aletlerine kadar geniş bir yelpazeden oluşan ev ve mutfak eşyaları sektörünün çatı sivil toplum örgütüdür.

Züccaciye Sektörü; ürün çeşitliliği göz önüne alındığında, tüketim ihtiyaçları sıralamasında en ön sıralarda yer almaktadır. Sektörün en önemli üretici, ithalatçı, toptancı, distribütör, perakendeci firmaları derneğimizin üyesidir. Ürün ve hizmetlerinde dünya standartları kalitesinde özgün tasarımları olan ve tüm dünyadaki rakipleri ile rekabet edebilen Türkiye züccaciye sektörünü oluşturan üyelerimiz TSE, ISO gibi yerli, CE, TÜV ve benzeri birçok uluslararası kalite belgesinin sahibidirler.

Züccaciye sektörü markalaşmanın üst düzeyde olduğu sektörlerden olup, 2022 yılı sonu itibariyle 6 milyar USD ihracat ve 5 Milyar USD’a yakın dış ticaret fazlası veren önemli bir sektörün temsilcisidir. Toplam 12 Milyar USD’lık hacmin olduğu sektörde yaklaşık 250 bin istihdamla 1 milyon civarında kişiye dokunulmaktadır.

Türkiye’nin hemen her ilinde üyesi olan Derneğimiz, Ankara, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Kütahya ve Sakarya illerinde kurulan temsilciliklerimiz ile sektörümüzün ortak sorunlarına daha kolay ulaşılmasına, çözüm önerileri geliştirilmesine ve ortak sinerji yaratılmasına çalışmaktadır.

ZÜCDER fuar, B2B, satınalma heyetleri, UR-GE gibi çalışmalarla hem yurt içinde hem de yurt dışındaki satın almacılara daha rahat ulaşmaları ve satış yapmaları için gerekli desteği vermek, dolayısıyla sektörümüzün ihracatını arttırırken ülke ekonomisine de katkıda bulunmaktadır.

KOSGEB “Zücaciye Sektöründe Rekabet Gücünü Arttırma” projesi kapsamında başlatılan ulusal “Üretici Marka Buluşmaları Çalıştayı” artık uluslararası hale gelmiştir. 2015’ten beri 12.si düzenlenen Üretici Marka Buluşmaları niteliğindeki Ticaret Bakanlığımız destekli alım heyetlerinde her defasında 50’den fazla ülkeden 100’ün üzerinde nitelikli alıcıyı üreticilerimizle Antalya’da buluşturmaya ve bu sayede ihracatımızı artırmaya kararlılıkla devam ediyoruz.

Bunun yanısıra ZÜCDER prefinansmanı ile üyelerimizi, üreticilerimizi her yıl Ticaret Bakanlığımızın belirlemiş olduğu 4’ten fazla ülkeye götürürek, bu ülkelerdeki pazarları tanımalarını ve buradaki büyük alıcılarla B2B görüşmeler yaparak yine ihracatlarını artırmaya katkı sağlıyoruz.

Kalifiye eleman ve stajyer bulma sorununda sektördeki açığı kapatabilmek, meslek liselerinden ve üniversitelerden mezun olan gençlere istihdam olanağı, aynı zamanda da okumaya devam edenlere staj imkânı sağlayabilmek için “ZÜCDER İK & KARİYER” programını hayata geçirmiştir. Öncelikle başta İstanbul ve temsilciliklerimizin bulunduğu İzmir, Ankara, Kahramanmaraş, Kayseri olmak üzere ve daha sonra Türkiye genelinde olacak şekilde ilerleyecek bu proje ile öğrenciler okurken yapmak zorunlu oldukları mesleki staj ihtiyaçlarına destek verilirken, diğer taraftan üniversitelerden mezun olan gençlerin de iş bulmalarına olanak sağlayarak, istihdama ve sektörümüzün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesine katkıda bulunacaktır. Bu projeyle hem okul-sanayi iş birliği sağlanırken, hem de iş dünyasının nitelikli eleman ve stajyer açığı giderilecektir.

Sektöründe faaliyet gösteren tüm üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı ve perakendeciler, yaşadıkları sorunları iletebilecekleri, sorunlarına, çözüm arayabilecekleri, çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunabilecekleri disiplinli bir şekilde ve güvenle temsil edilebilecekleri bir derneğin çatısı altında yer almaktadırlar. Her geçen gün artan üye sayısı ile daha da güçlenen, sektörün önde gelen firma temsilcilerini bünyesinde barındıran ZÜCDER, tüm sektör mensuplarının katılımı ile yapılan toplantı ve çalışmalarla belirlenen ortak hedefler çerçevesinde hareket ederek her geçen gün etkinliğini daha da artırmaktadır.

ZÜCDER; web sitesiyle ve İngilizce üye rehberimizin yurtiçi ve dışında çeşitli kuruluşlara yapılan dağıtımı ile de üyelerimizin firma bilgilerinin birçok kişinin eline ulaşmasını sağlarken ülkemizin tanıtımına da destek vermektedir. Derneğimiz, zücaciye sektörünün en popüler yayın organı Zücaciye Dünyasına FOKUS Dergisi’nin imtiyaz sahibidir.

ZÜCDER; Sektörümüze faydalı olabilecek ücretsiz seminerler ve eğitim programları düzenlemektedir. Yurtdışı fuarları ile ülke milli katılımlarının ve teşvik kapsamında yapılan fuarların bilgilerinin duyurularını yaparak üyelerini sektördeki gelişmelerden haberdar etmektedir.

Dernek bünyesinde hazırlanan sektör araştırması ve dış ticaret raporları ile sektör istatistikleri kalem kalem yorumlanarak, gerek yurt içindeki sektörle ilgili bilgi, gerekse ihracat ve yurtdışı ile ilgili bilgi düzenlemeleri hazırlanıp, yayın haline getirilerek sektörün bilgisine sunulmaktadır.

ZÜCDER, üyelerinin fuar organizasyonlarında üyelerine kolaylıklar sağlamak, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına müşterek iş seyahatleri tertip etmek, üyelerini fuar dışında da bir araya getirerek, ortak sorunları ve çözüm yollarını tespit etmek, sektörde birlik ve beraberliği geliştirmek amacıyla sektörü kucaklamaktadır. ZÜCDER, dünyanın sayılı züccaciye fuarları arasında sayılan, her yıl Eylül ayında düzenlenen Dünya’nın 3. Avrupa’nın 2. büyük Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı ZUCHEX’in ve yine HOST İstanbul Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı’nın tek resmi destekçisi sektör derneğidir.

Markalaşma, Ar-Ge yatırımları, çeşitliliğin arttırılması, standardizasyon, KKDF’nin kaldırılması, KDV’nin, ÖTV’nin, hammaddeler üzerindeki gümrük vergilerinin ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda ciddi çalışmalar yürütmekte olan ZÜCDER, sektörde karşılaşılan sıkıntıları tespit edip, çözüme ulaştırma konusunda önemli toplantılar düzenlemekte ve sorunlara çözüm üretmek için var gücüyle çalışmaktadır.

ZÜCDER; sektörü bir çatı altında toplayıp, firmaları ortak paydalarda buluşturması ve edinmiş olduğu vizyonu ve misyonu ile ülkenin en önemli iş örgütlerindendir. Amacı ile paralel çalışmalar yapan ZÜCDER; gelişen teknolojinin, çağın gereksinimlerinin ve uluslararası boyutta ticaret şartlarına uyumun sağlanması konularında çalışmaktadır. En büyük misyonu da Türkiye züccaciye sektörünün marka algısının tüm dünyada artırılması, Türk malı imajının dünyada yükseltilmesi, dünya pastasından alınan payın büyütülmesi, kg birim fiyatımızın artırılması ve rekabet gücümüzün yükseltilmesidir.

Kilometre Taşları
2024
ZÜCDER Ailesi Büyümeye Devam Ediyor

ZÜCDER ailesi büyümeye devam ediyor: 640 Üye!

2024
Sektörün En Köklü Derneği 20 Yaşında!

594 üyemiz ile sektörde dolu dolu 20 yıl geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

2023
ZÜCDER Ailesi Büyümeye Devam Ediyor

ZÜCDER ailesi büyümeye devam ediyor: 574 Üye!

2023
Üretici-Marka Buluşmaları

11. Uluslararası Üretici-Marka Buluşmaları Zirvesi (15-18 Mayıs)

2022
Ailemiz Büyüyor: 533 Üye!

Ailemiz büyümeye devam ediyor – 533 üye!

2021
Züccaciye İhracatımız 6,03 milyar $

Züccaciye ihracatımız 6,03 milyar $ olarak gerçekleşmiştir.

2020
Büyük Bir Aileyiz: 455 Üye!

Ürün ve hizmetlerinde dünya standartlarına sahip üye sayımız 455 oldu.

2020
Host Istanbul

Ideal Homex Fuarımız, Host Istanbul adıyla ihracata yönelik olarak gerçekleştirilmeye başlandı.

2019
Ideal Homex Fuarımız 12 Yaşında!

Her sene daha çok kişiye ulaşan Ideal Homex Fuarımız 12 yaşında!

2018
5.8 Milyar USD Dış Ticaret

Üyelerimiz, yılda 4,7 milyar dolarlık ihracat ve 1.1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmektedir.

2017
ZUCHEX Fuarımız 20 Yaşında!

ZUCHEX Fuarımızın bu sene 20nci yaşını kutluyoruz.

2017
4.1 Milyar USD İhracat

Üyelerimiz, 2017 yılında 4,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2014
2,64 Milyar Dolarlık Dış Ticaret Dengesi

Bu yıl dış ticaret dengesi 2,64 Milyar Dolar olarak gerçekleştirdi. Üyelerimiz, 4.5 Milyar Dolar ihracat ve 1.9 Milyar Dolarlık ithalat yaptı.

2012
Ideal Homex Fuarımız 5 Yaşında!

Her sene daha çok kişiye ulaşan Ideal Homex Fuarımız 5 yaşında!

2009
Yıllık İhracatımız 1,63 Milyar Dolar Oldu

Üyelerimiz, bu yıl 1,63 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2007
ZUCHEX Fuarımız 10 Yaşında!

ZUCHEX Fuarımız 10 yıldır sizlerle! Her sene daha çok kişiye ulaştığımız ZUCHEX Fuarı ile yeni iş hacimleri yaratmaya devam ediyoruz.

2004
Kuruluş

Zücaciyeciler Derneği-ZÜCDER 2004 yılında kuruldu

Haberler
ZÜCDER'den ve Sektörden En Son Haberler
Back to top of page